Egy modern Forma 1-es aut legjobban ignybe vett rsze a motor s a sebessgvlt. Egy versenymotor fejlesztse mindig megtartja a nagyszer kzlekedsi mrnk, Ferdinand Porsche kijelentst: „A tkletes versenyaut elsknt szeli t a clvonalat s azutn darabjaira hullik” Egy ilyen motor tervezse mindig egy ktltnc az er s a megbzhatsg kztt, hogy elrd a kocks zszlt.
Egy versenyen a motor teljestmnye betekintst enged a sport fejldsbe. Az 1950-es vekben klnleges teljestmny motorokat hasznltak, melyek teljestmnye kb. 100 bhp/liter (sszler literenknt) (kb. ennyi egy mai aut teljestmnye). Ez a szmjegy emelkedett egszen a „turb korszak” megjelensig, amikoris a 1,5 literes turb motorok nmelyiknek teljestmnye tbb, mint 750 bhp/liter lett. Amikor 1989-ben visszatrtek a rgi trekvsekhez, ez a szmjegy visszaesett, mieltt jra biztosan szrnyalt volna. Az utbbi vek „ercsatja” a teljestmnyben az 1000 bhp-s korlt fel csszik, nhny csapat tbb, mint 300 bhp/literes teljestmnyt mutat a 3 literes motorokkal.
A tbb mint 18 000-es percenknti fordulatszm mellett a Forma 1-es aut motorja msodpercenknt 650 liter levegt emszt fel, egy versenyen az tlagos benzinfogyaszts kb. 75 liter 100 km-re. A fordulatszm nagy sebessgnl kiegyenltdik a dugattyk kzel 9000-szeres slyval. Nem meglepen, a motorhiba marad az egyik legtlagosabb oka a versenybl val kiessnek.
A modern Forma 1-es motor ads egy kicsit az utcai autk motorjnak, kivtel a hengerek, dugatty s szelepek tervezse. A motor egy nagyon ignybe vett alkatrsze a kocsinak, odacsavarozva a sznszlas „teknhz”, a sebessgvltja pedig a hts felfggesztshez rgztve. Ezrt ennek elkpeszten ersnek kell lennie. Ez megkveteli, hogy knnynek kell lennie a sebessgvltnak, ugyanakkor szilrdnak, s olyan alacsonyan kell lennie, amennyire csak lehet, hogy segtsen cskkenteni az aut slypontjt ami lehetv teszi a hts karosszria magassgnak cskkentst.
Egy modern Forma 1-es aut sebessgvltja ma mr automatizlt, a pilta kivlasztja a fokozatot a kormnykerk mgtt elhelyezett pedlon keresztl. A „folyamatos” vlt hasznlata ugyan azon az elven mkdik, mint a motorbicikli, amivel sokkal gyorsabban lehet vltani, mint a hagyomnyos „H” sebessgvltval; a sebessgvlt elektromosan mkdik. A magasfok technika ellenre, a 2004-es szablyok szmztk a teljesen automatikus sebessgvltt, gy a piltnak maghoz kell ragadnia az irnytst.
A 6-fokozat sebessgvltk utn ma mr az autk 7-sebessges egysget hasznlnak. A kltsgek cskkentse rdekben az FIA bevezette 2005-tl, hogy a motoroknak ki kell brniuk 2 versenyhtvgt, s ha ez nem teljesl, gy a pilta 10 helyes rajthelybntetst kap a szably megszegse miatt. Ezek a szablyvltozsok megkvetelik, hogy a motornak hosszabb legyen az lettartama. |