A Forma 1-es sisakoknak meg kell vdenik a pilta fejt a nagyobb tkzsek veszlyeitl, de a ruhknak is hasonlan fontos szerepk van: meg kell vdenik a piltt a tztl.
Szerencsre manapsg a tz nagyon ritka a futamokon, habr az 1970-es vekben a piltk rendszeresen megsebesltek vagy akr meghaltak a balesetek utn meggyullad benzin miatt. A modern overlok, kesztyk s cipk klnleges anyagbl kszlnek, amelyek biztostjk, hogy ha a pilta bent reked az g autban, vdett marad, amg a plyabrk eloltjk a lngokat.
A mai overlok egy tbbrteg, specilis Aramid plasztik szvetbl kszlnek, amelyet propn lnggal tesztelnek le. Az overlnak olyan knnynek kell lennie amennyire csak lehet, ugyanakkor „llegeznie” kell, hogy az izzadsg tvozhasson. A szponzorok logi is ugyan abbl az anyagbl kszlnek s vannak felvarrva r.
Az overlok msik jellemz vonsa a 2 nagy „foganty” a piltk vllainl. Ezltal a pilta knnyen kiemelhet az autbl az lshez szjazva (minimlis rizikval a kompliklt srlseknl). A szjak elg ersek, gy a pilta s az ls egytt kiemelhet.
A tzll kesztyk is vkonyak, gy a pilta jl rzi a kormnyt. Hasonl a versenyzk cipje is, aminek szintn vkony a talpa, gy a pilta jl rzi a pedlokat. Az overl alatt lngll alsruhzatot viselnek.
Az vatossgot jl pldzza az 1994-es v, amikor is Jos Verstappen s a Benetton szereli tlltek komolyabb srlsek nlkl egy nagy tzesetet, amit a benzinszivrgs okozott. |